LKS Tworków dowodzi, że pieniądze w sporcie, to nie wszystko
Finał Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz rozegrał się między LKS Tworków i Unią Racibórz. To dwa różne projekty organizacyjne. Unia była spółką, teraz jest miejskim klubem. W Tworkowie przy dużo mniejszym budżecie, efekty sportowe są lepsze. To Tworków był faworytem środowego meczu i jego porażka jest niespodzianką. Unici pokonali rywala z wyższej ligi w serii rzutów karnych.

Potencjał, wizja i lokalność
Jakie są wyzwania wobec przyszłości klubu z Tworkowa? O tym mówi Nowinom główny sponsor Denis Kostrzewa. Zaangażował się we wspieranie LKS Tworków z sentymentu do klubu, w którym grał jako junior i senior. Po latach nieaktywności sportowej wrócił tu w 2023 roku w roli sponsora. - Dostrzegłem potencjał tego projektu i wierzę w wizję zarządu klubu, która opiera się na rozwoju młodych, lokalnych piłkarzy - mówi Nowinom D. Kostrzewa.
Tworkowska Akademia prowadzi aktualnie 7 grup wiekowych, a jej wychowankowie od tego sezonu wchodzą do pierwszego składu. - To napawa mnie dumą i motywuje do dalszego aktywnego wsparcia. Główna myśl, która przyświeca mi w działaniach z LKS to przede wszystkim lokalny patriotyzm i chęć pomocy społeczności, z której się wywodzę - podkreśla Kostrzewa.
Perełka z rodowodem w 1905 roku
LKS Tworków, klub wiejski posiada bardzo bogatą historię sięgającą aż 1905 roku. Czyni to z LKS Tworków jeden z najstarszych klubów na Śląsku. - Wychodzę z założenia, że powinniśmy jako społeczeństwo dbać o takie perełki. Na co dzień prowadzę spółkę o zasięgu międzynarodowym, więc ten “globalizm” staram się balansować właśnie w ten sposób: angażując się w działania lokalne, które są bliskie mojemu sercu i wartościom - słyszymy od Denisa Kostrzewy.
Jak ocenia dotychczasowe osiągnięcia klubu pod względem sportowym i organizacyjnym? - Pomijając nawet środowy mecz finałowy Pucharu Polski i jego ostateczny wynik (Tworków przegrał z Unią w karnych 2:4), to patrząc na ostatnie lata, LKS Tworków mocno wyróżnia się zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym. Pomimo znacznie mniejszego budżetu niż Unia Racibórz, klub obiektywnie osiąga lepsze wyniki sportowe. Efektywność działań, skupianie się na najistotniejszych rzeczach, zaangażowanie lokalnej społeczności pozwala klubowi sprawnie funkcjonować. I to jest moim zdaniem bardzo ważne - twierdzi D. Kostrzewa.
Przywołuje porównanie finansowe: Unia Racibórz w 2023 roku operowała budżetem na poziomie 1,5 miliona złotych, gdzie LKS Tworków zamknął rok finansowy w kwocie 300 tysięcy złotych.
Wysiłek i rezultaty trzeba doceniać proporcjonalnie
Kluczowe dla przyszłości każdego przedsięwzięcia sportowego jest wsparcie go przez miejscowy samorząd. Jak Kostrzewa ocenia obecne wsparcie lokalnych władz dla klubów wiejskich, takich jak LKS Tworków? - Wsparcie lokalnych władz dla klubów wiejskich jest widoczne i doceniam zaangażowanie w rozwój sportu na poziomie lokalnym. Niemniej, różnice w finansowaniu między klubami są zauważalne i niestety nietransparentne. Na pewno jest w tym obszarze duże pole do poprawy - ocenia sponsor tworkowskiego klubu.
- Kluby wiejskie takie jak LKS Tworków często osiągają świetne wyniki mimo ograniczonych zasobów. Jako przedsiębiorca jestem przyzwyczajony do tego, że wysiłek i rezultaty są doceniane w sposób proporcjonalny. Niestety w przypadku lokalnych klubów tej zasady trudno się doszukać. Wierzę, że większy dialog między samorządami, gminami i klubami mógłby przynieść pozytywne efekty - podaje Kostrzewa.
- Na pewno super byłoby zobaczyć większą współpracę powiatów oraz gmin z klubami wiejskimi ogółem - wiem z wielu rozmów z innymi działaczami lokalnych klubów że często ciężko o konstruktywny dialog. Pozwolę sobie zakończyć odpowiedź pytaniem retorycznym: skoro LKS Tworków, mając pięciokrotnie mniejszy budżet niż jego miejscy rywale, osiąga tak imponujące wyniki, to jaką wizytówką powiatu i przestrzenią dla rozwoju młodych talentów mógłby być ten klub, gdyby miał porównywalne warunki finansowe? - kończy swoją wypowiedź sponsor LKS Tworków.