Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Dudziński bohaterem. Polonia Marklowice lepsza od Unii Turza II [ZDJĘCIA] 

W emocjonującym spotkaniu rozegranym w Wielką Sobotę Polonia Marklowice pokonała Unię Turza Śląska II 1:0. Zwycięskiego gola zdobył będący ostatnio w świetnej formie Patryk Dudziński, wykorzystując perfekcyjne dogranie Tomka Marzeckiego.

Oślizlok nie wystarczył. Drama lepsza od Odry w meczu pełnym bramek [ZDJĘCIA] 

Świąteczny rollercoaster na stadionie w Wodzisławiu Śląskim zakończył się triumfem Dramy Zbrosławice. Po widowiskowym meczu pełnym zwrotów akcji, bramek i emocji, goście pokonali Odrę Wodzisław 4:3.

GKS Jastrzębie bez punktów. Wieczysta lepsza przy Harcerskiej [ZDJĘCIA] 

W niedzielny wieczór GKS Jastrzębie uległo na własnym stadionie Wieczystej Kraków 0:1 w meczu 26. kolejki Betclic 2. Ligi. Goście, prowadzeni przez Sławomira Peszkę, przerwali swoją złą passę i dzięki zwycięstwu wciąż liczą się w walce o awans.

LKS Tworków dowodzi, że pieniądze w sporcie, to nie wszystko 

Finał Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz rozegrał się między LKS Tworków i Unią Racibórz. To dwa różne projekty organizacyjne. Unia była spółką, teraz jest miejskim klubem. W Tworkowie przy dużo mniejszym budżecie, efekty...

Aktualizacja Pechowa porażka Odry Wodzisław ze Spójnią Landek [ZDJĘCIA] 

Odra Wodzisław przegrała na własnym boisku ze Spójnią Landek 2:3, choć spotkanie było wyrównane i pełne emocji. O losach meczu zadecydowała niefortunna interwencja Szymona Kalisza, który w 70. minucie skierował piłkę do własnej bramki.

Piłkarskie święto przy Srebrnej. Unia Racibórz pokonała LKS Tworków w rzutach karnych. Puchar dla gospodarzy [WIDEO][ZDJĘCIA] 

W finale Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu spotkały się zespoły z powiatu raciborskiego. Przyjezdni grają klasę wyżej od unitów i byli faworytami pojedynku. - To jest jeden mecz, wszystko się może zdarzyć - mówił przed spotkaniem...

Spór o grób. Kohut i Jabłoński o legendarnym piłkarzu Ruchu Chorzów. Grał dla dwóch reprezentacji 

Śląski europoseł Łukasz Kohut udał się do Karlsruhe w sprawie przenosin pochówku byłego kadrowicza Polski w piłce nożnej. Starania polityka Koalicji Obywatelskiej skrytykował poseł prawicy Paweł Jabłoński. Uważa, że nieżyjący od...

Wielki triumf Nowiny.pl Katolik Group. Piąte zwycięstwo w rozgrywkach ZOO-MAR JP Telebim RLPS [ZDJĘCIA] 

W sobotę 5 kwietnia w Hali OSIR (Arena Rafako) rozegrano decydujące mecze XXVIII sezonu Raciborskiej Ligi Piłki Siatkowej. Finałowa seria przyniosła kibicom sporo emocji, a na parkiecie ponownie oglądaliśmy powtórkę finałów z ubiegłego...

Jubileuszowy X Kuźniański Półmaraton Leśny za nami [ZDJĘCIA] 

5 kwietnia odbył się X Kuźniański Półmaraton Leśny, który przyciągnął biegaczy z całego regionu.

Limity wyczerpane. Tłumy na 16. Błękitnej Wstędze Balatonu [ZDJĘCIA] 

30 marca na terenie Ośrodka Rekreacyjnego Balaton rozegrano szesnastą edycję biegu Błękitna Wstęga Balatonu. Tradycyjnie zmagania rozpoczęli najmłodsi biegacze, następnie młodzież oraz dorośli. Biegi główne odbyły się na dwóch dystansach...

Henryk Mikołaj Górecki

ur. 06.12.1933, zm. 12.11.2010
Jeden z największych polskich kompozytorów XX wieku. Klasyk, wielki Polak ze Śląska, uważany za geniusza kompozycji, człowieka o niezwykłej intuicji muzycznej. – Od dawna męczy mnie problem: co to jest muzyka? Mogę powtórzyć za Leszkiem Kołakowskim, że muzyka to „gość z innego świata” – tak mówił Henryk Mikołaj Górecki, polski kompozytor współczesnej muzyki poważnej i religijnej, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, wychowawca i pedagog muzyczny.
Wielka determinacja
Uważany za geniusza kompozycji Górecki swój sukces zawdzięczał niezwykłej intuicji muzycznej i determinacji. Do 19. roku życia był praktycznie samoukiem. Po ukończeniu rydułtowskiego liceum ogólnokształcącego zaczął zarabiać jako nauczyciel przedmiotów ogólnych w szkole w Radoszowach. Rozważano w rodzinie wysłanie go na studia ekonomiczne, ale on chciał studiować muzykę. Regularną edukację muzyczną rozpoczął późno. Po wielu bezskutecznych próbach dostania się do którejś ze szkół muzycznych w województwie katowickim, został przyjęty do Szkoły Muzycznej w Rybniku w 1952 r., gdzie kształcił się pod kierunkiem Karola i Antoniego Szafranków. Wreszcie miał możliwość pobierania profesjonalnych lekcji gry na fortepianie, klarnecie czy skrzypcach oraz nadrobienia zaległości z harmonii, kontrapunktu czy instrumentacji i folkloru. Uczył się muzyki w Rybniku, a jednocześnie sam uczył innych w Radoszowach m.in. historii, matematyki, biologii czy przyrody. Zdeterminowany podejmował się też wypraw. Dwie godziny pociągiem do Katowic na piątkowe koncerty Filharmonii Śląskiej. Nie raz zdarzyło mu się spóźnić na ostatnie nocne połączenie do Rydułtów i noc spędzał w dworcowej poczekalni. Wracał nad ranem, by wyruszyć do szkoły na lekcje, dzięki którym zarabiał.
Muzyczna droga
Henryk Mikołaj Górecki rozpoczął karierę kompozytorską jako skrajny awangardzista („Scontri” op. 17 na orkiestrę, 1960 r.), później starał się upraszczać swój język i redukować zbędne środki wyrazu (III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę symfoniczną, 1970 r.). W 1992 r. w Ameryce i Wielkiej Brytanii „odkryto” III Symfonię, wraz z nagraniem Dawn Upshaw, London Sinfonietty i Davida Zinmana. Anglosasi oszaleli na jej punkcie. Płyta znalazła się na czele listy przebojów muzyki poważnej. Równie dobrze radziła sobie w rankingach popowych, gdzie wyprzedziła Stinga i Nirvanę. Kompozytor był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Jego twórczość jest znana, doceniana i prezentowana na całym świecie.
Górecki otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku polskich i zagranicznych uczelni. W 2003 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W październiku 2010 r., w szpitalu, odebrał przyznany przez Prezydenta RP Order Orła Białego.
Jego ławeczka
10 września 2011 r. Henryk Mikołaj Górecki został patronem Biblioteki Publicznej w Rydułtowach, gdzie co roku wspomina się jego życiorys i dorobek artystyczny. Kluczowym punktem uroczystości nadania imienia było odsłonięcie rzeźby kompozytora na ławeczce przed biblioteką. W uroczystości wzięła udział Jadwiga Górecka, żona kompozytora. 
– Mój Henryczek jak żywy – wyrwało się pani Jadwidze, kiedy zobaczyła rzeźbę swojego małżonka. Położyła mu wiązankę kwiatów i przysiadła obok niego na ławeczce. Rzeźbę zaprojektował i wykonał rybniczanin Henryk Fojcik. W bibliotece odsłonięto natomiast tablicę autorstwa prof. Franciszka Niecia, potwierdzającą nadanie imienia.
Z kolei w Rydułtowskim Centrum Kultury organizowany jest festiwal muzyczny im. H. M. Góreckiego – „Mikołajowe granie”.
Magdalena Kulok
Autorka artykułu korzystała z materiału „Mikołajowe granie – utwory na fortepian dla dzieci” Rydułtowskiego Centrum Kultury oraz materiałów Filharmonii Śląskiej w Katowicach.