Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
WYŚCIG, czyli gravelowe otwarcie sezonu kolarskiego w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA][WIDEO]  

26 kwietnia Kuźnia Raciborska stała się areną emocjonującego wyścigu gravelowego, otwierającego sezon kolarski w regionie. Na starcie stanęli zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i amatorzy z całej Polski.

Dudziński bohaterem. Polonia Marklowice lepsza od Unii Turza II [ZDJĘCIA] 

W emocjonującym spotkaniu rozegranym w Wielką Sobotę Polonia Marklowice pokonała Unię Turza Śląska II 1:0. Zwycięskiego gola zdobył będący ostatnio w świetnej formie Patryk Dudziński, wykorzystując perfekcyjne dogranie Tomka Marzeckiego.

Oślizlok nie wystarczył. Drama lepsza od Odry w meczu pełnym bramek [ZDJĘCIA] 

Świąteczny rollercoaster na stadionie w Wodzisławiu Śląskim zakończył się triumfem Dramy Zbrosławice. Po widowiskowym meczu pełnym zwrotów akcji, bramek i emocji, goście pokonali Odrę Wodzisław 4:3.

GKS Jastrzębie bez punktów. Wieczysta lepsza przy Harcerskiej [ZDJĘCIA] 

W niedzielny wieczór GKS Jastrzębie uległo na własnym stadionie Wieczystej Kraków 0:1 w meczu 26. kolejki Betclic 2. Ligi. Goście, prowadzeni przez Sławomira Peszkę, przerwali swoją złą passę i dzięki zwycięstwu wciąż liczą się w walce o awans.

LKS Tworków dowodzi, że pieniądze w sporcie, to nie wszystko 

Finał Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz rozegrał się między LKS Tworków i Unią Racibórz. To dwa różne projekty organizacyjne. Unia była spółką, teraz jest miejskim klubem. W Tworkowie przy dużo mniejszym budżecie, efekty...

Aktualizacja Pechowa porażka Odry Wodzisław ze Spójnią Landek [ZDJĘCIA] 

Odra Wodzisław przegrała na własnym boisku ze Spójnią Landek 2:3, choć spotkanie było wyrównane i pełne emocji. O losach meczu zadecydowała niefortunna interwencja Szymona Kalisza, który w 70. minucie skierował piłkę do własnej bramki.

Piłkarskie święto przy Srebrnej. Unia Racibórz pokonała LKS Tworków w rzutach karnych. Puchar dla gospodarzy [WIDEO][ZDJĘCIA] 

W finale Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu spotkały się zespoły z powiatu raciborskiego. Przyjezdni grają klasę wyżej od unitów i byli faworytami pojedynku. - To jest jeden mecz, wszystko się może zdarzyć - mówił przed spotkaniem...

Spór o grób. Kohut i Jabłoński o legendarnym piłkarzu Ruchu Chorzów. Grał dla dwóch reprezentacji 

Śląski europoseł Łukasz Kohut udał się do Karlsruhe w sprawie przenosin pochówku byłego kadrowicza Polski w piłce nożnej. Starania polityka Koalicji Obywatelskiej skrytykował poseł prawicy Paweł Jabłoński. Uważa, że nieżyjący od...

Wielki triumf Nowiny.pl Katolik Group. Piąte zwycięstwo w rozgrywkach ZOO-MAR JP Telebim RLPS [ZDJĘCIA] 

W sobotę 5 kwietnia w Hali OSIR (Arena Rafako) rozegrano decydujące mecze XXVIII sezonu Raciborskiej Ligi Piłki Siatkowej. Finałowa seria przyniosła kibicom sporo emocji, a na parkiecie ponownie oglądaliśmy powtórkę finałów z ubiegłego...

Jubileuszowy X Kuźniański Półmaraton Leśny za nami [ZDJĘCIA] 

5 kwietnia odbył się X Kuźniański Półmaraton Leśny, który przyciągnął biegaczy z całego regionu.

Georg Nepilly

ur. 01.01.1875, zm. 28.01.1940

Georg Nepilly urodził się w 1875 r. w Jakubowicach w powiecie kluczborskim. Jego ojciec był podskarbim w dobrach księcia Hohenlohego w Sławęcicach. Młody Georg uczył się w gimnazjum w Strzelcach Opolskich. Później rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Wśród jego wykładowców były tak uznane osobistości jak Gustaw Born (anatomia), Ferdinand Cohn (botanika) czy Jan Mikulicz-Radecki (chirurgia).

Dyplom lekarski Nepilly otrzymał 7 listopada 1895 r. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako wolontariusz w klinice uniwersyteckiej. Dzięki pracy naukowej dotyczącej wpływu temperatury na białe krwinki uzyskał w 1896 r. stopień doktora nauk medycznych.

Wzrastająca liczba robotników zatrudnionych w zakładach pracy na terenie Rydułtów i w okolicy w połowie XIX w. zmusiła Górnośląską Spółkę Bracką do podjęcia decyzji o budowie szpitala dla ubezpieczonych i ich rodzin. Mieszkańcom trzeba było zapewnić opiekę lekarską. Na początku XX wieku szpital nosił nazwę „Knappschafts-Lazareth”. W 1900 r. Nepilly przybył do Rydułtów jako lekarz ze specjalizacją chirurgiczną i został dyrektorem szpitala. Posiadał tytuł „Sanitatsrat”, czyli radcy zdrowia.

Budowę szpitala zakończono w 1911 r. W tym czasie szpital posiadał 307 łóżek. Do okręgu lecznicy w Rydułtowach należały kopalnie: „Anna”, „Emma” („Marcel”), „Charlotte” („Rydułtowy”), „Fryderyk”, „Hoym” „(Ignacy”), szyb „Leon” i kopalnia „Laura”.

Dr Georg Nepilly przez pierwsze lata pracował i operował sam. Jego pierwszy asystent, dr Niedergesass został zatrudniony dopiero krótko przed I wojną światową. W 1923 r. przybył kolejny asystent, dr Wiesner, a później, dr Lucjan Mende i dr Ryszard Polnik.

Jako lekarz Nepilly dokonał m.in. wycięcia nerki z powodu roponercza – bez szycia skóry, z drenażem i sączkowaniem rany pooperacyjnej, zoperował ropniaka opłucnej z resekcją żeber, wykonał też u chorego przeszczep skóry metodą płata wędrującego. Z racji pełnionych funkcji dr Georg Nepilly odwiedzał chorych w domu i orzekał o podstawach do renty inwalidzkiej. Do chorych jeździł konno. Z kolei raz w miesiącu dojeżdżał pociągiem do kliniki chirurgicznej we Wrocławiu, żeby się dokształcać. Już w 1917 r. zorganizował pierwszy w Rydułtowach gabinet RTG z aparatem półfalowym, a w 1933 r. wprowadził w szpitalu rentgenoskopię.

W 1921 r., w czasie III powstania śląskiego, lecznica w Rydułtowach była szpitalem powstańczym. Z pól bitewnych zwożono rannych dniami i nocami. Po 1922 r. i włączeniu Rydułtów do Polski, szpital nosił nazwę „Lecznica Spółki Brackiej”. Sam dr Georg Nepilly, mimo niemieckiej przynależności narodowej, pozostał nadal na stanowisku. Uprawniał go do tego m.in. zdany w 1925 r. przed komisją Spółki Brackiej egzamin z języka polskiego.

Lata 1925 – 1927 to etap dalszej rozbudowy szpitala. Uruchomiono klinikę dentystyczną, powstał oddział eugeniczny (dla wenerycznie chorych) oraz odnowiono część pawilonu głównego. W 1927 r. szpital posiadał 297 łóżek, a personel liczył 59 osób.

1 kwietnia 1935 r. dr Georg Nepilly przeszedł na emeryturę. Wcześniej miał roczny urlop. Opuścił Rydułtowy po 34 latach pracy na stanowisku lekarza naczelnego. Wyjechał do Sopotu. Zmarł 28 stycznia 1940 r. w Gdańsku.

Georg Nepilly był żonaty z Johanną (z domu Puschmann). Miał czworo dzieci: Urszulę, Hansa (który został lekarzem neurologiem), Barbarę i Brygidę.

Mieszkańcy Rydułtów długo pamiętali o pierwszym dyrektorze szpitala. Przez wielu był darzony niezwykłą estymą.

Magdalena Kulok


Autorka korzystała „Z dziejów lecznictwa w Rydułtowach od 1900 roku” Alojzego Mury.