Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Dudziński bohaterem. Polonia Marklowice lepsza od Unii Turza II [ZDJĘCIA] 

W emocjonującym spotkaniu rozegranym w Wielką Sobotę Polonia Marklowice pokonała Unię Turza Śląska II 1:0. Zwycięskiego gola zdobył będący ostatnio w świetnej formie Patryk Dudziński, wykorzystując perfekcyjne dogranie Tomka Marzeckiego.

Oślizlok nie wystarczył. Drama lepsza od Odry w meczu pełnym bramek [ZDJĘCIA] 

Świąteczny rollercoaster na stadionie w Wodzisławiu Śląskim zakończył się triumfem Dramy Zbrosławice. Po widowiskowym meczu pełnym zwrotów akcji, bramek i emocji, goście pokonali Odrę Wodzisław 4:3.

GKS Jastrzębie bez punktów. Wieczysta lepsza przy Harcerskiej [ZDJĘCIA] 

W niedzielny wieczór GKS Jastrzębie uległo na własnym stadionie Wieczystej Kraków 0:1 w meczu 26. kolejki Betclic 2. Ligi. Goście, prowadzeni przez Sławomira Peszkę, przerwali swoją złą passę i dzięki zwycięstwu wciąż liczą się w walce o awans.

LKS Tworków dowodzi, że pieniądze w sporcie, to nie wszystko 

Finał Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz rozegrał się między LKS Tworków i Unią Racibórz. To dwa różne projekty organizacyjne. Unia była spółką, teraz jest miejskim klubem. W Tworkowie przy dużo mniejszym budżecie, efekty...

Aktualizacja Pechowa porażka Odry Wodzisław ze Spójnią Landek [ZDJĘCIA] 

Odra Wodzisław przegrała na własnym boisku ze Spójnią Landek 2:3, choć spotkanie było wyrównane i pełne emocji. O losach meczu zadecydowała niefortunna interwencja Szymona Kalisza, który w 70. minucie skierował piłkę do własnej bramki.

Piłkarskie święto przy Srebrnej. Unia Racibórz pokonała LKS Tworków w rzutach karnych. Puchar dla gospodarzy [WIDEO][ZDJĘCIA] 

W finale Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu spotkały się zespoły z powiatu raciborskiego. Przyjezdni grają klasę wyżej od unitów i byli faworytami pojedynku. - To jest jeden mecz, wszystko się może zdarzyć - mówił przed spotkaniem...

Spór o grób. Kohut i Jabłoński o legendarnym piłkarzu Ruchu Chorzów. Grał dla dwóch reprezentacji 

Śląski europoseł Łukasz Kohut udał się do Karlsruhe w sprawie przenosin pochówku byłego kadrowicza Polski w piłce nożnej. Starania polityka Koalicji Obywatelskiej skrytykował poseł prawicy Paweł Jabłoński. Uważa, że nieżyjący od...

Wielki triumf Nowiny.pl Katolik Group. Piąte zwycięstwo w rozgrywkach ZOO-MAR JP Telebim RLPS [ZDJĘCIA] 

W sobotę 5 kwietnia w Hali OSIR (Arena Rafako) rozegrano decydujące mecze XXVIII sezonu Raciborskiej Ligi Piłki Siatkowej. Finałowa seria przyniosła kibicom sporo emocji, a na parkiecie ponownie oglądaliśmy powtórkę finałów z ubiegłego...

Jubileuszowy X Kuźniański Półmaraton Leśny za nami [ZDJĘCIA] 

5 kwietnia odbył się X Kuźniański Półmaraton Leśny, który przyciągnął biegaczy z całego regionu.

Limity wyczerpane. Tłumy na 16. Błękitnej Wstędze Balatonu [ZDJĘCIA] 

30 marca na terenie Ośrodka Rekreacyjnego Balaton rozegrano szesnastą edycję biegu Błękitna Wstęga Balatonu. Tradycyjnie zmagania rozpoczęli najmłodsi biegacze, następnie młodzież oraz dorośli. Biegi główne odbyły się na dwóch dystansach...

Ludwik Piechoczek

ur. 13.04.1889, zm. 08.01.1941

Ludwik Piechoczek urodził się 13 kwietnia 1889 r. w Jastrzębiu Górnym jako syn Jana i Jadwigi z domu Tyman. Ukończył ośmioklasową szkołę powszechną oraz trzymiesięczny kurs przygotowujący do pracy w administracji publicznej. Pracował jako górnik w kopalni Donnersmarck w Chwałowicach, udzielając się jednocześnie w organizacjach kulturalno-oświatowych. Należał do ruchu „Eleusis”, do którego został wciągnięty przez Maksymiliana Basistę. Ruch przygotowywał na Śląsku przyszłych działaczy polskiego ruchu narodowego.

W latach 1911 – 1913 służył w armii pruskiej. Po wybuchu I wojny światowej został ponownie powołany do wojska. Walczył na froncie zachodnim m.in. nad Marną i Sommą. Ranny w 1916 r., w listopadzie 1917 roku został zwolniony ze służby wojskowej. W 1918 r. znalazł się w Rybniku, gdzie był jednym z organizatorów Rady Ludowej oraz analogicznych rad w powiecie. Współuczestniczył w zakładaniu Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w powiecie rybnickim, której był członkiem od 1919 r.

Uczestniczył w powstaniach śląskich. W dwóch pierwszych pełnił funkcję dowódcy II batalionu w 2 pułku Strzelców Rybnickich. W okresie plebiscytu brał udział w kampanii plebiscytowej oraz organizował wiece narodowe. Pełnił także funkcję zastępcy komisarza plebiscytowego. W III powstaniu był w dowództwie Grupy „Południe”. Szczególnie zasłużył się w dniach bitwy pod Olzą, gdzie zorganizował rozproszone jednostki powstańcze i poprowadził je do zwycięskiego kontrataku. Trzon tych jednostek tworzyli powstańcy z Ziemi Wodzisławskiej. Posiadał stopień podporucznika wojsk powstańczych. Po trzecim powstaniu został przewodniczącym komisji ds. likwidacyjnych trzeciego powstania na okręg rybnicki. Od 1922 był właścicielem hurtowni w Rybniku. Posiadał koncesję w zakresie wyrobów spirytusowych, tytoniu i zapałek.

W 1924 roku został prezesem Zarządu Powiatowego Związku Powstańców Śląskich i piastował to stanowisko aż do wybuchu II wojny światowej. Był przewodniczącym Rady Okręgowej Związków Zawodowych w Katowicach oraz wiceprzewodniczącym ZG Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Górniczego. Związany był z Narodowo-Chrześcijańskim Stronnictwem Pracy i Obozem Zjednoczenia Narodowego. Był posłem II i III kadencji Sejmu Śląskiego, a w latach 1935 – 1938 posłem na Sejm Rzeczypospolitej IV kadencji. Pracował wówczas w komisjach przemysłowo-handlowej oraz skarbowej. W 1938 r. bez powodzenia ubiegał się o mandat senatora. W 1934 roku wydał w Rybniku broszurę pt. „Powiat rybnicki w czasie powstań śląskich”. Przed wybuchem II wojny światowej, współpracował z Wojskiem Polskim i Strażą Graniczną nad zorganizowaniem Obrony Narodowej w powiecie rybnickim, w skład którego wchodziła wówczas Ziemia Wodzisławska.

W dniu wybuchu wojny udał się na wschód, skąd powrócił późną jesienią, zatrzymując się u siostry w Jastrzębiu. Tam też został aresztowany przez gestapo 22 października 1940 roku i przewieziony do aresztu w Rybniku, a stamtąd 8 grudnia 1940 roku do KL Auschwitz. Bohaterski powstaniec zginął tam 8 stycznia 1941 roku.

W 1918 r. poślubił Jadwigę z domu Mur, z którą miał dwie córki: Wandę i Jolantę, oraz syna Stanisława, który zginął w 1942 r. rozstrzelany przez Niemców koło Krakowa.

Został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi. Jego nazwisko znajduje się na tablicy pamiątkowej umieszczonej w głównym holu gmachu Sejmu. Tablica ta upamiętnia przedwojennych posłów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Artur Marcisz